Az online világunkat eddig talán soha nem érte ekkora adatszivárgás, mint napjainkban: több mint 16 milliárd (!) felhasználói azonosítót és jelszót tartalmazó adatbázisok jelentek meg a sötét web fórumain, közösségi oldalain és különféle fájlmegosztókon. Ezek az adatok az internet legkülönbözőbb zugaiból származnak, évek vagy akár évtizedek alatt gyűltek össze, és a szakértők szerint talán mindenki szerepel valamelyik nyilvánosságra került listában, aki valaha online regisztrált valahova. Az adatcsomagok rendkívül változatosak: találunk bennük Apple, Facebook, Google és akár kormányzati felhasználói neveket, e-mail címeket, jelszavakat. A kiszivárgott adatbázisok nem egyetlen „nagy dobással” kerültek a nyilvánosság elé, hanem több, eltérő forrásból származó anyagok összefésülése által.
Egyes fájlok csupán pár millió rekordot tartalmaznak, míg másokban már milliárdos nagyságrendűek a bejegyzések – egy-egy ilyen, átlagosan 550 millió soros adatbázis óriási aranybánya a kiberbűnözők számára. Az információk között vannak régi adatok, de a szakértők megdöbbenésére igen sok a friss (korábban nem ismert) rekord, köszönhetően az állandóan fejlődő hackelési módszereknek. Információlopó vírusok, célzott adathalász támadások és egyéb digitális bűncselekmények folyamatosan szállítják az „alapanyagot” az újabb és újabb adatcsomagokhoz. Ez a kinyílt, globális Pandora szelencéje, ahol szinte mindannyiunk online identitása kockán forog – akár tudunk róla, akár nem.
Most talán először kell szembenéznünk azzal, hogy a digitális önvédelem és az adataink védelme nem csupán technikai kérdés, hanem az identitásunk, biztonságunk és akár a pénzügyeink megóvásának alapja lett. (civilhetes.hu)